Masters-Sin

Masters finals etc.

“Year End Championships” or “Masters” it’s a tournament, in which usually participated the eight best players of a season, every year since 1970. The tournament has changed its official name four times: 1970-89: Masters Grand Prix, 1990-99: ATP Tour World Championships, 2000-08: Tennis Masters Cup,  2009-15: ATP World Tour Finals. In the years 1977-1985 the tournament was held at the beginning of the season, this led to funny situation of two “Masters” tournaments played in 1986, both finals that year were won by Ivan Lendl, who ousted in straight sets Boris Becker on both occasions (in January and December)! There were five changes of the tournament formula: 1970: 6 participants, each plays against each other (tie-breaks at 5:5!) 1971:participants, each plays against each other 1982-84: 12 participants, top 4 seeded guys with a first round “bye” 1985: 16 players 1972-81 & 1986-14: the “round robin” system with 8 players

.RECORDS.
Most titles: 6 – Roger Federer, 5 – Ivan Lendl, Pete Sampras, Novak Djokovic
Most wins: 52 – Roger Federer (2002-2015), 39 – Ivan Lendl (1980-1991)
Most consecutive wins: 14 – Ivan Lendl (1985-88), Roger Federer (2003-2005)
Best win/loss record: 88% – Ilie Nastase [22 wins – 3 defeats]
Longest match in time: (1988, final)
4 hours, 42 min. Boris Becker d. Ivan Lendl 5-7, 7-6(5), 3-6, 6-2, 7-6(5)
Longest tie-break: (2004, semifinal) Roger Federer d. Marat Safin 6-3, 7-6(18)
Match point saved champions: John McEnroe (1978), Ivan Lendl (1981), Alex Corretja (1998) *
Youngest champion: John McEnroe – 19 years 11 months (1978)
Lowest ranked player to participate: No. 27 – Radek Stepanek (2008)
Most aces: 35 – Goran Ivanisevic (1996, SF… 3 sets)
* Federer won the tournament twice saving match points (2003 & 06) but those wins come from matches which didn’t decide his “be or not to be” in the event
=============================================================
Below all tournament scorelines in the years 1970-2011. Underlined champions despite a loss.
1970
Tokyo, Japan — 15 December 1970 — Surface: Carpet
Stan Smith d. Rod Laver   4-6 6-3 6-4
Arthur Ashe d. Zeljko Franulovic  6-5 3-6 6-2
Ken Rosewall d. Jan Kodes  6-5 6-4
Rosewall d. Franulovic  6-3 6-3
Laver d. Kodes   6-4 6-3
Laver d. Ashe   6-3 6-2
Smith d. Kodes   6-3 6-5
Smith d. Franulovic   6-1 5-6 6-1
Rosewall d. Ashe   6-3 6-4
Smith d. Rosewall   6-4 6-5
Laver d. Franulovic   6-5 3-6 6-2
Ashe d. Smith   3-6 6-3 6-5
Ashe d. Kodes   6-3 4-6 6-3
Laver d. Rosewall   5-6 6-3 6-5
Franulovic d. Kodes   6-2 3-6 6-3
Smith and Laver tied with 4-1 records but Smith received first prize because he defeated Laver.
Standings: Smith 4-1 ($15,000); Laver 4-1 ($9,000); Rosewall 3-2 ($7,500); Ashe 3-2 ($6,000); Franulovic 1-4 ($4,500); Kodes 0-5 ($3,500).
1971
Paris, France — 12 December 1971 — Surface: Carpet
Ilie Nastase d. Cliff Richey   5-7 6-4 8-6
Stan Smith d. Zeljko Franulovic  6-4 6-4
Pierre Barthes d. Jan Kodes  6-3 6-4
Kodes d. Clark Graebner  7-6 6-4
Smith d. Richey   4-6 6-3 9-7 – 3 m.p.
Barthes d. Franulovic  7-5 4-6 6-3
Smith d. Barthes   6-4 6-7(3) 6-3
Nastase d. Graebner  6-3 6-2
Richey d. Kodes   6-2 3-6 6-4
Nastase d. Kodes   5-7 6-2 6-2
Richey d. Barthes   6-3 6-3
Franulovic d. Graebner  6-4 7-6
Kodes d. Smith   6-4 3-6 6-4
Nastase d. Franulovic  3-6 6-1 6-2
Barthes d. Graebner  6-1 7-6
Smith d. Graebner   3-6 7-5 6-3
Nastase d. Barthes   def.
Richey d. Franulovic   6-4 6-3
Nastase d. Smith   5-7 7-6(4) 6-3
Graebner d. Richey   6-7 6-4 6-3
Kodes d. Franulovic   6-4 2-6 7-5
Standings:
Nastase 6-0 ($15,000); Smith 4-2 ($9,000); Richey 3-3 ($7,500); Kodes 3-3 ($7,500); Barthes 3-3 ($6,000); Graebner 1-5 ($1,500); Franulovic 1-5 ($1,500)
1972
Barcelona, Spain — 28 November-2 December 1972 — Surface: Carpet
Group A: Ilie Nastase, Tom Gorman, Manuel Orantes, Bob Hewitt;
Nastase d. Gorman   6-2 6-3
Orantes d. Hewitt   6-3 6-3
Nastase d. Hewitt   6-4 6-4
Gorman d. Orantes   6-3 6-4
Nastase d. Orantes   6-3 6-4
Gorman d. Hewitt   6-4 6-2
Group B: Stan Smith, Jimmy Connors, Jan Kodes, Andres Gimeno.
Smith d. Connors   3-6 6-2 7-5
Kodes d. Gimeno   6-3 6-2
Connors d. Kodes   6-4 6-3
Smith d. Gimeno   6-2 3-6 6-3
Smith d. Kodes   6-1 6-0
Connors d. Gimeno   6-3 6-7 6-2
Semi-finals:
Nastase d. Connors   6-2 6-3 6-2
Smith d. Gorman   6-7 7-6 5-7 4-5 ret. * – 1 m.p.
Final:
Nastase d. Smith   6-3 6-2 3-6 2-6 6-3
* Gorman retired holding a match point (!), and received $2,500 Sportsmanship Award.
1973
Boston, USA — 8 December 1973 — Surface: Carpet
Blue Group: Ilie Nastase, John Newcombe, Jan Kodes, Tom Gorman
Gorman d. Nastase   6-4 6-1
Newcombe d. Kodes  6-4 6-1
Nastase d. Kodes   6-4 2-6 6-4
Newcombe d. Gorman  3-6 6-2 6-2
Nastase d. Newcombe  7-5 6-3
Kodes d. Gorman   6-3 3-6 6-3
White Group: Tom Okker, Jimmy Connors, Stan Smith, Manuel Orantes
Okker d. Smith   7-6 6-3
Connors d. Orantes   6-3 6-2
Connors d. Smith   6-0 3-6 7-6(6) – 2 m.p.
Okker d. Orantes   6-1 6-3
Smith d. Orantes   7-5 4-6 6-3
Okker d. Connors   7-5 6-3
Semi-finals:
Nastase d. Connors   6-3 7-5
Okker d. Newcombe  3-6 7-5 3-5 ret. – 1 m.p.
Final:
Nastase d. Okker   6-3 7-5 4-6 6-3
1974
Melbourne, Australia — 10-15 December 1974 — Surface: Grass
Blue Group: Bjorn Borg, John Newcombe, Onny Parun, Guillermo Vilas
Borg d. Parun   3-6 6-3 10-8
Vilas d. Newcombe   6-4 7-6
Vilas d. Parun   7-5 3-6 11-9
Newcombe d. Borg   7-6(7) 7-6(3)
Vilas d. Borg    7-5 6-1
Newcombe d. Parun  6-4 6-4
White Group: Ilie Nastase, Manuel Orantes, Raul Ramirez, Harold Solomon
Nastase d. Ramirez   6-4 2-6 6-3
Orantes d. Solomon   6-1 6-1
Nastase d. Orantes   6-4 6-2
Ramirez d. Solomon  6-1 6-1
Nastase d. Solomon  6-3 6-4
Ramirez d. Orantes   6-3 6-1
Semi-finals:
Nastase d. Newcombe  6-3 7-6 6-2
Vilas d. Ramirez  4-6 6-3 6-2 7-5
Final:
Vilas d. Nastase   7-6(6) 6-2 3-6 3-6 6-4
1975
Stockholm, Sweden — 30 November-7 December 1975 — Surface: Hard (Indoor)
Blue Group: Guillermo Vilas, Bjorn Borg, Raul Ramirez, Harold Solomon
Borg d. Ramirez   6-3 6-3
Vilas d. Solomon   6-3 6-4
Vilas d. Ramirez   6-4 6-0
Borg d. Solomon   6-2 6-2
Solomon d. Ramirez  5-7 6-3 6-3
Vilas d. Borg    7-5 4-6 6-1
White Group: Manuel Orantes, Arthur Ashe, Ilie Nastase, Adriano Panatta
Orantes d. Panatta   6-4 7-6
Ashe d. Nastase   1-6 7-5 4-1 def.
Ashe d. Panatta   7-6 6-3
Nastase d. Orantes   3-6 6-4 6-4
Nastase d. Panatta   7-6(3) 3-6 6-0
Ashe d. Orantes   6-4 6-1
Semi-finals:
Nastase d. Vilas   6-0 6-3 6-4
Borg d. Ashe   6-4 3-6 6-2 6-2
Final:
Nastase d. Borg   6-2 6-2 6-1
1976
Houston, USA — 5-12 December 1976 — Surface: Carpet
* Masters without Borg, Nastase and Connors!
Blue Group: Raul Ramirez, Guillermo Vilas, Harold Solomon, Brian Gottfried
Solomon d. Gottfried  6-4 6-2
Vilas d. Ramirez   7-6 2-6 7-5
Solomon d. Ramirez  6-2 6-2
Gottfried d. Vilas   6-3 2-6 6-4
Vilas d. Solomon   6-3 4-6 6-4
Gottfried d. Ramirez   4-6 6-3 6-0
Solomon  2… 2-1… 5-2
Vilas  2… 2-1… 5-4
Gottfried  2… 2-1… 4-3
White Group: Manuel Orantes, Wojtek Fibak, Eddie Dibbs, Roscoe Tanner
Fibak d. Orantes   7-5 7-6
Dibbs d. Tanner   6-4 7-5
Fibak d. Dibbs   6-2 6-4
Orantes d. Tanner   7-6 6-3
Tanner d. Fibak   7-6 6-3
Orantes d. Dibbs   6-4 6-2
Semi-finals:
Fibak d. Vilas   6-2 6-2 5-7 3-6 8-6
Orantes d. Solomon   6-4 6-3 6-4
Final:
Orantes d. Fibak   5-7 6-2 0-6 7-6(1) 6-1
1977
New York, USA — 4-8 January 1978 — Surface: Carpet
Blue Group: Bjorn Borg, Brian Gottfried, Raul Ramirez, Roscoe Tanner
Gottfried d. Tanner   7-5 6-2
Borg d. Ramirez   6-2 6-4
Gottfried d. Ramirez   6-7(5) 6-2 6-4
Borg d. Tanner   6-4 6-7(4) 6-3
Ramirez d. Tanner   6-4 6-4
Gottfried d. Borg  w/o
Red Group: Guillermo Vilas, Jimmy Connors, Manuel Orantes, Eddie Dibbs
Connors d. Dibbs   7-5 6-2
Vilas d. Orantes   6-4 6-1
Orantes d. Dibbs   7-6 7-5
Vilas d. Connors  6-4 3-6 7-5
Dibbs d. Vilas   w/o
Connors d. Orantes   6-2 6-3
Semi-finals:
Borg d. Vilas  6-3 6-3
Connors d. Gottfried  6-4 3-6 6-3
Final:
Connors d. Borg  6-4 1-6 6-4
1978
New York, USA — 10-14 January 1979 — Surface: Carpet
Blue Group: Jimmy Connors, John McEnroe, Harold Solomon, Arthur Ashe
Connors d. Solomon  6-1 6-2
McEnroe d. Ashe   6-3 6-1
Ashe d. Solomon   6-1 6-4
McEnroe d. Connors  7-5 3-0 ret.
McEnroe d. Solomon  6-3 6-2
Ashe d. Connors   w/o
Red Group: Brian Gottfried, Eddie Dibbs, Raul Ramirez, Corrado Barazzutti
Dibbs d. Barazzutti   6-4 6-4
Gottfried d. Ramirez   6-4 6-1
Gottfried d. Barazzutti  7-6 6-4
Dibbs d. Ramirez   6-0 6-1
Gottfried d. Dibbs   6-3 6-3
Ramirez d. Barazzutti  3-6 6-3 6-4
Semi-finals:
McEnroe d. Dibbs   6-1 6-4
Ashe d. Gottfried   7-5 3-6 6-3
Third Place Playoff:
Gottfried d. Dibbs   6-4 7-6(3)
Final:
McEnroe d. Ashe  6-7(5) 6-3 7-5 – 2 m.p.
1979
New York, USA — 9-13 January 1980 — Surface: Carpet
Blue Group: John McEnroe, Guillermo Vilas, Vitas Gerulaitis, Harold Solomon
Vilas d. Gerulaitis   6-4 6-7 6-3
McEnroe d. Solomon  6-3 7-5
Gerulaitis d. Solomon  6-1 7-6
McEnroe d. Vilas   6-2 6-3
Solomon d. Vilas   6-2 6-2
Gerulaitis d. McEnroe  3-6 7-6(7) 7-6(4) – 1 m.p.
Red Group: Bjorn Borg, Jimmy Connors, Roscoe Tanner, Jose Higueras
Connors d. Higueras  6-3 6-0
Borg d. Tanner   6-3 6-3
Tanner d. Higueras   7-5 6-4
Borg d. Connors   3-6 6-3 7-6(4)
Connors d. Tanner   2-6 6-4 7-6
Borg d. Higueras   6-2 6-0
Semi-finals:
Gerulaitis d. Connors  7-5 6-2
Borg d. McEnroe   6-7(5) 6-3 7-6(1)
Third Place Playoff:
McEnroe d. Connors  w/o
Final:
Borg d. Gerulaitis   6-2 6-2
1980
New York, USA — 14-18 January 1981 — Surface: Carpet
Blue Group: John McEnroe, Bjorn Borg, Gene Mayer, Jose-Luis Clerc
Borg d. Clerc   6-3 6-4
Mayer d. McEnroe   3-6 7-6(5) 6-2
Mayer d. Clerc   6-3 7-5
Borg d. McEnroe   6-4 6-7(3) 7-6(2)
Clerc d. McEnroe   6-3 6-0
Mayer d. Borg  6-0 6-3
Red Group: Ivan Lendl, Jimmy Connors, Harold Solomon, Guillermo Vilas
Lendl d. Solomon   6-3 6-1
Connors d. Vilas   6-2 4-6 6-0
Lendl d. Vilas   7-5 6-4
Connors d. Solomon  6-2 6-4
Connors d. Lendl   7-6(1) 6-1
Vilas d. Solomon   5-7 7-6 7-5
Semi-finals:
Lendl d. Mayer   6-3 6-4
Borg d. Connors   6-4 6-7(4) 6-3
Final:
Borg d. Lendl   6-4 6-2 6-2
1981
New York, USA — 13-17 January 1982 — Surface: Carpet
Blue Group: Ivan Lendl, Jose-Luis Clerc, Guillermo Vilas, Vitas Gerulaitis
Vilas d. Clerc   6-1 7-5
Lendl d. Gerulaitis   4-6 7-5 6-2
Lendl d. Vilas   6-4 6-1
Gerulaitis d. Clerc   7-6(5) 6-1
Lendl d. Clerc   w/o
Gerulaitis d. Vilas  6-1 6-4
Red Group: John McEnroe, Jimmy Connors, Roscoe Tanner, Eliot Teltscher
Connors d. Teltscher  7-5 6-1
McEnroe d. Tanner   6-3 6-2
Teltscher d. Tanner   4-6 6-1 6-4
McEnroe d. Connors  6-2 7-5
Teltscher d. McEnroe  6-4 6-1
Tanner d. Connors  7-6(2) 6-7(1) 7-6(7) – 2 m.p.
Semi-finals:
Gerulaitis d. Teltscher  7-5 4-6 6-2
Lendl d. McEnroe   6-4 6-2
Final:
Lendl d. Gerulaitis   6-7(5) 2-6 7-6(6) 6-2 6-4 – 1 m.p.
1982
New York, USA – 23 January 1983 — Surface: Carpet
First Round:
Johan Kriek d. Steve Denton  6-3 4-6 6-2
Yannick Noah d. Vitas Gerulaitis  4-6 6-3 6-2
Jose-Luis Clerc d. Mats Wilander  5-7 6-4 6-1
Andres Gomez d. Jose Higueras  0-6 6-2 6-4
Quarter-finals:
Jimmy Connors d. Kriek   7-6(5) 6-2
Ivan Lendl d. Noah    6-4 7-5
John McEnroe d. Clerc   6-3 6-4
Guillermo Vilas d. Gomez   7-5 6-4
Semi-finals:
Lendl d. Connors    6-3 6-1
McEnroe d. Vilas    6-3 6-3
Final:
Lendl d. McEnroe    6-4 6-4 6-2
1983
New York, USA – 15 January 1984 — Surface: Carpet
First Round:
Jose Higueras d. Jose Clerc  6-2 6-3
Johan Kriek d. Jimmy Arias  7-6(5) 6-4
Tomas Smid d. Yannick Noah  6-4 6-4
Andres Gomez d. Eliot Teltscher  7-6(3) 6-2
Quarter-finals:
Mats Wilander d. Higueras   7-6(5) 6-2
John McEnroe d. Kriek   6-4 6-2
Jimmy Connors d. Smid   6-4 2-6 6-2
Ivan Lendl d. Gomez   6-2 1-0 ret.
Semi-finals:
McEnroe d. Wilander   6-2 6-4
Lendl d. Connors    6-3 6-4
Final:
McEnroe d. Lendl    6-3 6-4 6-4
1984
New York, USA — 8-13 January 1985 — Surface: Carpet
First Round:
And Jarryd d. Henrik Sundstrom  6-4 6-1
Johan Kriek d. Aaron Krickstein  7-5 6-3
Joakim Nystrom d. Vit Gerulaitis  6-3 6-4
Eliot Teltscher d. Tomas Smid  6-3 6-4
Quarter-finals:
John McEnroe d. Jarryd   2-6 6-4 6-2
Mats Wilander d. Kriek   6-4 3-6 7-6(3) – 3 m.p.
Ivan Lendl d. Nystrom   6-4 7-6(3)
Jimmy Connors d. Teltscher  6-2 6-4
Semi-finals:
McEnroe d. Wilander   6-1 6-1
Lendl d. Connors    7-5 6-7(5) 7-5
Final:
McEnroe d. Lendl    7-5 6-0 6-4
1985
New York, USA — 14-19 January 1986 — Surface: Carpet
First Round:
Ivan Lendl d. Tomas Smid   6-1 6-0
Tim Mayotte d. Yannick Noah  6-4 6-4
Andres Gomez d. Henri Leconte  7-6(1) 6-1
Johan Kriek d. Stefan Edberg  6-2 4-6 6-2
Boris Becker d. Paul Annacone  3-6 6-3 6-2
Mats Wilander d. Scott Davis  6-3 6-4
Anders Jarryd d. Joakim Nystrom  0-6 6-1 6-4
Brad Gilbert d. John McEnroe  5-7 6-4 6-1
Quarter-finals
Lendl d. Mayotte  6-3 6-3
Gomez d. Kriek  6-3 6-2
Becker d. Wilander  6-4 4-6 6-3
Jarryd d. Gilbert  6-1 6-2
Semi-finals
Lendl d. Gomez  6-4 7-5
Becker d. Jarryd  6-3 6-4
Final
Lendl d. Becker  6-2 7-6(1) 6-3
1986
New York, USA — 3-8 December 1986 — Surface: Carpet
Fred Perry Group: Ivan Lendl, Stefan Edberg, Yannick Noah, Andres Gomez
Edberg d. Gomez   6-2 6-3
Lendl d. Noah   6-4 6-4
Lendl d. Gomez   6-3 7-5
Edberg d. Noah   4-6 6-3 7-6(4) – 1 m.p.
Lendl d. Edberg   6-3 6-4
Gomez d. Noah   7-6(4) 7-6(4)
Don Budge Group: Boris Becker, Mats Wilander, Henri Leconte, Joakim Nystrom
Wilander d. Leconte   6-1 7-5
Becker d. Nystrom   6-1 6-3
Wilander d. Nystrom  6-7(5) 6-3 6-3
Becker d. Leconte   0-6 6-1 6-1
Nystrom d. Leconte   6-4 6-4
Becker d. Wilander   6-3 3-6 6-3
Semifinals:
Lendl d. Wilander   6-4 6-2
Becker d. Edberg   6-4 6-4
Final:
Lendl d. Becker   6-4 6-4 6-4
1987
New York, USA — 2-7 December 1987 — Surface: Carpet
Rod Laver Group: Ivan Lendl, Boris Becker, Jimmy Connors, Brad Gilbert
Becker d. Connors   7-5 2-6 6-3
Lendl d. Gilbert   6-2 6-2
Gilbert d. Becker   4-6 6-4 6-4
Lendl d. Connors   4-3 ret.
Gilbert d. Connors   6-4 7-6(5)
Lendl d. Becker  6-4 6-7(3) 6-3
Pancho Segura Group: Stefan Edberg, Mats Wilander, Miloslav Mecir, Pat Cash
Edberg d. Cash   6-4 4-6 6-1
Wilander d. Mecir   6-4 6-1
Edberg d. Mecir   6-3 6-3
Wilander d. Cash   7-6(3) 6-3
Edberg d. Wilander   6-2 7-6(5)
Cash d. Mecir   7-5 6-4
Semifinals
Wilander d. Edberg   6-2 4-6 6-3
Lendl d. Gilbert   6-2 6-4
Final
Lendl d. Wilander   6-2 6-2 6-3
1988
New York, USA — 30 November-5 December 1988 — Surface: Carpet
Rod Laver Group: Mats Wilander, Boris Becker, Stefan Edberg, Henri Leconte
Leconte d. Edberg   6-4 6-2
Becker d. Wilander   7-6(7) 6-7(1) 6-1
Edberg d. Becker   7-6(5) 3-6 6-4
Wilander d. Leconte   6-2 6-4
Becker d. Leconte   6-0 1-0 ret.
Edberg d. Wilander   6-2 6-2
Fred Perry Group: Ivan Lendl, Andre Agassi, Jakob Hlasek, Tim Mayotte
Agassi d. Mayotte   6-2 6-4
Hlasek d. Lendl   4-6 6-3 7-5
Hlasek d. Mayotte   7-5 6-3
Lendl d. Agassi   1-6 7-6(3) 6-3
Hlasek d. Agassi   6-3 6-2
Lendl d. Mayotte   6-2 3-6 6-3
Semifinals
Lendl d. Edberg   6-3 7-6(4)
Becker d. Hlasek   7-6(2) 7-6(3)
Final:
Becker d. Lendl   5-7 7-6(5) 3-6 6-2 7-6(5)
1989
New York, USA — 28 November-3 December 1989 — Surface: Carpet
Rod Laver Group: Ivan Lendl, John McEnroe, Michael Chang, Aaron Krickstein
McEnroe d. Krickstein  5-7 6-3 6-2
Lendl d. Chang   6-1 6-3
Lendl d. Krickstein   6-1 6-3
McEnroe d. Chang   6-2 5-7 6-4
Lendl d. McEnroe   6-3 6-3
Krickstein d. Chang   6-3 7-6(5)
Ilie Nastase Group: Boris Becker, Stefan Edberg, Andre Agassi, Brad Gilbert
Becker d. Gilbert   2-6 6-3 6-4
Edberg d. Agassi   6-4 6-2
Becker d. Agassi   6-1 6-3
Edberg d. Gilbert   6-1 6-3
Gilbert d. Agassi   3-6 6-3 6-3
Becker d. Edberg   6-1 6-4
Semifinals:
Edberg d. Lendl   7-6(5) 7-5
Becker d. McEnroe   6-4 6-4
Final:
Edberg d. Becker   4-6 7-6(6) 6-3 6-1
1990
Frankfurt, Germany — 13-18 November 1990 — Surface: Carpet
Arthur Ashe Group: Stefan Edberg, Andre Agassi, Pete Sampras, Emilio Sanchez
Edberg d. Sanchez   6-7(4) 6-3 6-1
Agassi d. Sampras   6-4 6-2
Sampras d. Sanchez  6-2 6-4
Edberg d. Agassi   7-6(4) 4-6 7-6(5)
Agassi d. Sanchez   6-0 6-3
Edberg d. Sampras   7-5 6-4
Cliff Drysdale Group: Boris Becker, Ivan Lendl, Andres Gomez, Thomas Muster
Lendl d. Muster   6-3 6-3
Becker d. Gomez   4-6 6-3 6-3
Lendl d. Gomez   6-4 6-1
Becker d. Muster   7-5 6-4
Becker d. Lendl   1-6 7-6(2) 6-4
Muster d. Gomez   7-5 5-7 6-4
Semi-finals:
Edberg d. Lendl   6-4 6-2
Agassi d. Becker   6-2 6-4
Final:
Agassi d. Edberg   5-7 7-6(5) 7-5 6-2
1991
Frankfurt, Germany – 12-17 November 1991 — Surface: Carpet
Ilie Nastase Group: Jim Courier, Ivan Lendl, Guy Forget, Karel Novacek
Courier d. Novacek   6-7(6) 7-5 6-4
Lendl d. Forget   6-2 6-4
Forget d. Novacek   6-3 7-6(3)
Lendl d. Courier   6-2 6-3
Lendl d. Novacek   6-2 6-2
Courier d. Forget   7-6(4) 6-4
John Newcombe Group: Boris Becker, Michael Stich, Pete Sampras, Andre Agassi
Agassi d. Becker   6-3 7-5
Sampras d. Stich   6-2 7-6(3)
Sampras d. Agassi   6-3 1-6 6-3
Becker d. Stich   7-6(1) 6-3
Becker d. Sampras   6-4 6-7(3) 6-1
Agassi d. Stich   7-5 6-3
Semi-finals
Sampras d. Lendl   6-2 6-3
Courier d. Agassi   6-3 7-5
Final
Sampras d. Courier   3-6 7-6(5) 6-3 6-4
1992
Frankfurt, Germany — 17-22 November 1992 — Surface: Carpet
Rod Laver Group: Jim Courier, Goran Ivanisevic, Michael Chang, Richard Krajicek
Ivanisevic d. Chang   7-6(4) 6-2
Courier d. Krajicek   6-7(4) 7-6(1) 7-5
Krajicek d. Chang   2-6 6-3 7-6(4)
Ivanisevic d. Courier  6-3 6-3
Courier d. Chang   7-5 6-2
Ivanisevic d. Krajicek  6-4 6-3
Ken Rosewall Group: Stefan Edberg, Pete Sampras, Petr Korda, Boris Becker
Edberg d. Korda   6-3 7-6(9)
Sampras d. Becker   7-6(5) 7-6(3)
Sampras d. Edberg   6-3 3-6 7-5
Becker d. Korda   6-4 6-2
Sampras d. Korda   3-6 6-3 6-3
Becker d. Edberg   6-4 6-0
Semi-finals
Courier d. Sampras   7-6(5) 7-6(4)
Becker d. Ivanisevic   4-6 6-4 7-6(7)
Final
Becker d. Courier   6-4 6-3 7-5
1993
Frankfurt, Germany — 16-21 November 1993 — Surface: Carpet
Arthur Ashe Group: Pete Sampras, Sergi Bruguera, Stefan Edberg, Goran Ivanisevic
Edberg d. Bruguera   6-2 6-4
Sampras d. Ivanisevic  6-3 4-6 6-2
Ivanisevic d. Bruguera  6-4 7-6(4)
Sampras d. Edberg   6-3 7-6(3)
Sampras d. Bruguera  6-3 1-6 6-3
Ivanisevic d. Edberg  7-6(3) 6-7(5) 6-3
Stan Smith Group: Jim Courier, Michael Stich, Andrei Medvedev, Michael Chang
Chang d. Courier   6-4 6-0
Stich d. Medvedev   6-3 6-4
Stich d. Chang   4-6 7-6(3) 6-2
Medvedev d. Courier  6-3 1-6 7-6(4) – 3 m.p.
Medvedev d. Chang   2-6 6-4 6-2
Stich d. Courier   7-5 6-4
Semi-finals:
Sampras d. Medvedev  6-3 6-0
Stich d. Ivanisevic   7-6(2) 7-6(10)
Final
Stich d. Sampras   7-6(3) 2-6 7-6(7) 6-2
1994
Frankfurt, Germany — 15-20 November 1994 — Surface: Carpet
White Group: Boris Becker, Pete Sampras, Stefan Edberg, Goran Ivanisevic
Becker d. Ivanisevic   6-3 3-6 7-6(5)
Sampras d. Edberg   4-6 6-3 7-6(3)
Edberg d. Ivanisevic  6-3 6-4
Becker d. Sampras   7-5 7-5
Sampras d. Ivanisevic  6-3 6-4
Becker d. Edberg   6-7(3) 6-4 7-5
Red Group: Andre Agassi, Sergi Bruguera, Michael Chang, Alberto Berasategui
Bruguera d. Chang   7-6(1) 7-5
Agassi d. Berasategui  6-2 6-0
Chang d. Berasategui  6-1 6-0
Agassi d. Chang   6-4 6-4
Bruguera d. Berasategui  6-3 6-2
Agassi d. Bruguera   6-4 1-6 6-3
Semi-finals
Sampras d. Agassi   4-6 7-6(5) 6-3
Becker d. Bruguera   6-7(5) 6-4 6-1
Final
Sampras d. Becker   4-6 6-3 7-5 6-4
1995
Frankfurt, Germany — 14-19 November 1995 — Surface: Carpet
White Group: Pete Sampras, Boris Becker, Yevgeny Kafelnikov, Wayne Ferreira
Sampras d. Kafelnikov  6-3 6-3
Becker d. Ferreira   4-6 6-2 7-6(5)
Sampras d. Becker   6-2 7-6(3)
Kafelnikov d. Ferreira  3-6 7-6(5) 6-1
Becker d. Kafelnikov  6-4 7-5
Ferreira d. Sampras  7-6(1) 4-6 6-3
Red Group: Thomas Muster, Michael Chang, Jim Courier, Thomas Enqvist
Chang d. Muster   4-6 6-2 6-3
Enqvist d. Courier   6-3 6-2
Enqvist d. Chang   6-3 6-2
Courier d. Muster   6-4 4-6 6-4
Chang d. Courier   6-2 7-5
Enqvist d. Muster   6-4 6-7(3) 6-4
Semi-finals:
Chang d. Sampras   6-4 6-4
Becker d. Enqvist   6-4 6-7(5) 7-5
Final
Becker d. Chang   7-6(3) 6-0 7-6(5)
1996
Hannover, Germany — 19-24 November 1996 — Surface: Carpet
White Group: Michael Chang, Goran Ivanisevic, Thomas Muster, Richard Krajicek
Krajicek d. Chang   6-4 6-4
Ivanisevic d. Muster   6-4 6-4
Ivanisevic d. Krajicek  6-4 6-7(4) 7-6(1)
Muster d. Chang   6-4 6-3
Chang d. Ivanisevic   6-7(8) 7-6(5) 6-1 – 1 m.p.
Krajicek d. Muster   7-6(4) 6-7(5) 6-3
Red Group: Pete Sampras, Yevgeny Kafelnikov, Boris Becker, Andre Agassi, Thomas Enqvist (alternate).
Becker d. Kafelnikov  6-4 7-5
Sampras d. Agassi  6-2 6-1 (Agassi withdrew, replaced by Enqvist)
Becker d. Sampras  7-6(10) 7-6(4)
Kafelnikov d. (a.)Enqvist  6-3 7-6(5)
(a.)Enqvist  d. Becker 6-3 7-6(1)
Sampras d. Kafelnikov  6-4 6-4
Semi-finals
Sampras d. Ivanisevic  6-7(6) 7-6(4) 7-5
Becker d. Krajicek   6-7(4) 7-6(3) 6-3
Final
Sampras d. Becker   3-6 7-6(5) 7-6(4) 6-7(11) 6-4
1997
Hannover, Germany — 11-16 November 1997 — Surface: Hard (Indoor)
White Group: Michael Chang, Jonas Bjorkman, Yevgeny Kafelnikov, Sergi Bruguera (withdrew), Tim Henman (alternate)
Chang d. Bruguera   7-6(8) 6-2
Kafelnikov d. Bjorkman  6-3 7-6(6)
Kafelnikov d. Chang   6-3 6-0
Bjorkman d. Bruguera  6-3 6-1
Bjorkman d. Chang   6-4 7-5
(a.)Henman d. Kafelnikov  6-4 6-4
Red Group: Pete Sampras, Patrick Rafter, Greg Rusedski (withdrew), Carlos Moya, Thomas Muster (alternate)
Moya d. Sampras   6-3 6-7(4) 6-2
Rafter d. Rusedski   4-6 6-3 6-4
Sampras d. Rusedski  6-4 7-5
Rafter d. Moya   6-4 6-2
Moya d. (a.)Muster 6-2 6-3
Sampras d. Rafter   6-4 6-1
Semi-finals
Sampras d. Bjorkman  6-3 6-4
Kafelnikov d. Moya   7-6(2) 7-6(3)
Final
Sampras d. Kafelnikov  6-3 6-2 6-2
1998
Hannover, Germany — 24-29 November 1998 — Surface: Hard (Indoor)
White Group: Marcelo Rios, Andre Agassi, Alex Corretja, Tim Henman, Greg Rusedski (alternate), Albert Costa (alternate)
Henman d. Rios   7-5 6-1 (Rios withdrew, replaced by Costa)
Corretja d. Agassi   5-7 6-3 2-1 ret. (Agassi withdrew, replaced by Rusedski)
Henman d. Corretja   7-6(4) 6-7(4) 6-2
(a.)Rusedski d. (a.)Costa 7-6(5) 6-1
(a.)Rusedski  d. Henman  6-2 6-4
Corretja d. (a.)Costa  6-2 6-4
Red Group: Pete Sampras, Carlos Moya, Karol Kucera, Yevgeny Kafelnikov.
Sampras d. Kafelnikov  6-2 6-4
Moya d. Kucera   6-7(5) 7-5 6-3
Sampras d. Moya   6-3 6-3
Kafelnikov d. Kucera  6-7(3) 6-3 6-/embr /br /2<b/spanbr /r /> Sampras d. Kucera   6-2 6-1
Moya d. Kafelnikov   7-5 7-5
Semi-finals
Corretja d. Sampras  4-6 6-3 7-6(3) – 3 m.p.
Moya d. Henman   6-4 3-6 7-5
Final
Corretja d. Moya   3-6 3-6 7-5 6-3 7-5
1999
Hannover, Germany — 23-28 November 1999 — Surface: Hard (Indoor)
White Group: Thomas Enqvist, Yevgeny Kafelnikov, Nicolas Kiefer, Todd Martin
Kafelnikov d. Martin   6-4 1-6 6-1
Enqvist d. Kiefer   6-4 7-5
Kafelnikov d. Enqvist  7-5 3-6 6-4
Kiefer d. Martin   6-3 6-2
Martin d. Enqvist   6-4 6-1
Kiefer d. Kafelnikov   6-1 4-6 6-2
Red Group: Andre Agassi, Gustavo Kuerten, Nicolas Lapentti, Pete Sampras
Agassi d. Lapentti   6-1 6-2
Sampras d. Kuerten   6-2 6-3
Agassi d. Sampras   6-2 6-2
Kuerten d. Lapentti   6-1 6-2
Agassi d. Kuerten   6-4 7-5
Sampras d. Lapentti  7-6(2) 7-6(5)
Semi-finals
Agassi d. Kafelnikov  6-4 7-6(5)
Sampras d. Kiefer   6-3 6-3
Final
Sampras d. Agassi   6-1 7-5 6-4
2000
Lisbon, Portugal — 23 November – 3 December 2000 — Surface: Hard (Indoor)
Red Group: Pete Sampras, Marat Safin, Lleyton Hewitt, Alex Corretja
Safin d. Corretja   6-7(6) 7-5 6-3
Hewitt d. Sampras   7-5 6-0
Sampras d. Corretja  7-6(2) 7-5
Safin d. Hewitt   6-4 6-4
Corretja d.  Hewitt   3-6 7-6(3) 6-3
Sampras d. Safin   6-3 6-2
Green Group: Andre Agassi, Gustavo Kuerten, Yevgeny Kafelnikov, Magnus Norman
Agassi d. Kuerten   4-6 6-4 6-3
Kafelnikov d. Norman  4-6 7-5 6-1
Agassi d. Kafelnikov  6-1 6-4
Kuerten d. Norman   7-5 6-3
Agassi d. Norman   6-3 6-2
Kuerten d. Kafelnikov  6-3 6-4
Semi-finals
Agassi d. Safin   6-3 6-3
Kuerten d. Sampras   6-7(5) 6-3 6-4
Final
Kuerten d. Agassi   6-4 6-4 6-4
2001
Sydney, Australia — 11-17 November 2001 — Surface: Hard (Indoor)
Rosewall Group: Gustavo Kuerten, Juan Carlos Ferrero, Yevgeny Kafelnikov, Goran Ivanisevic
Kafelnikov d Ferrero  4-6 6-1 7-6(5)
Ivanisevic d. Kuerten  6-2 6-7(2) 6-4
Ferrero d. Kuerten   7-6(3) 6-2
Kafelnikov d. Ivanisevic  6-3 6-4
Kafelnikov d. Kuerten  6-2 4-6 6-3
Ferrero d. Ivanisevic  7-6(4) 7-6(5)
Newcombe Group: Lleyton Hewitt, Andre Agassi, Patrick Rafter, Sebastien Grosjean
Hewitt d. Grosjean   3-6 6-2 6-3
Agassi d. Rafter   6-2 6-4
Hewitt d. Agassi   6-3 6-4
Grosjean d. Rafter   6-2 6-4
Grosjean d. Agassi   6-3 6-4
Hewitt d. Rafter   7-5 6-2
Semi-finals:
Grosjean d. Kafelnikov  6-4 6-2
Hewitt d. Ferrero   6-4 6-3
Final:
Hewitt d. Grosjean   6-3 6-3 6-4
2002
Shanghai, China — 11 November 2002 — Surface: Hard (Indoor)
Red Group: Carlos Moya, Lleyton Hewitt, Albert Costa, Marat Safin
Hewitt d. Costa   6-2 4-6 6-3
Moya d. Safin   6-4 7-5
Costa d. Safin   3-6 6-4 6-3
Moya d. Hewitt   6-4 7-5
Hewitt d. Safin   6-4 2-6 6-4
Moya d. Costa   7-6(7) 3-6 6-4
Gold Group: Roger Federer, Juan Carlos Ferrero, Jiri Novak, Andre Agassi (withdrew), Thomas Johansson (alternate)
Federer d. Ferrero   6-3 6-4
Novak d. Agassi   7-5 6-1
Ferrero d. Agassi   7-5 2-6 7-6(6)
Federer d. Novak   6-0 4-6 6-2
Ferrero d. Novak   7-5 6-3
Federer d. (a.)Johansson 6-3 7-5
Semi-finals
Hewitt d. Federer   7-5 5-7 7-5
Ferrero d. Moya   6-7(6) 6-4 6-4
Final
Hewitt d. Ferrero   7-5 7-5 2-6 2-6 6-4
2003
Houston, USA — 8-16 November 2003 — Surface: Hard (Outdoor)
Red Group: Andy Roddick, Guillermo Coria, Rainer Schuettler, Carlos Moya
Schuettler d Coria   6-3 4-6 6-2
Roddick d Moya   6-2 3-6 6-3
Schuettler d Roddick  4-6 7-6(4) 7-6(3)
Coria d Moya   6-2 6-3
Moya d Schuettler   7-5 6-4
Roddick d Coria   6-3 6-7(3) 6-3
Blue Group: Juan Carlos Ferrero, Roger Federer, Andre Agassi, David Nalbandian
Nalbandian d Ferrero  6-3 6-1
Federer d Agassi   6-7(3) 6-3 7-6(7) – 2 m.p.
Federer d Nalbandian  6-3 6-0
Agassi d Ferrero   2-6 6-3 6-4
Agassi d Nalbandian  7-6(10) 3-6 6-4
Federer d Ferrero   6-3 6-1
Semi-finals
Agassi d Schuettler   5-7 6-0 6-4
Federer d Roddick   7-6(2) 6-2
Final
Federer d Agassi   6-3 6-0 6-4
2004
Houston, USA — 13-21 November 2004 — Surface: Hard (Outdoor)
Red Group: Roger Federer, Lleyton Hewitt, Carlos Moya, Gaston Gaudio
Federer d Gaudio   6-1 7-6(4)
Hewitt d Moya    6-7(5) 6-2 6-4
Moya d Gaudio   6-3 6-4
Federer d Hewitt   6-3 6-4
Federer d Moya   6-3 3-6 6-3
Hewitt d Gaudio   6-2 6-1
Blue Group: Andy Roddick, Marat Safin, Guillermo Coria, Tim Henman
Safin d Coria   6-1 6-4
Roddick d Henman   7-5 7-6(6)
Henman d Coria   6-2 6-2
Roddick d Safin   7-6(7) 7-6(4)
Roddick d Coria   7-6(4) 6-3
Safin d Henman   6-2 7-6(2)
Semi-finals:
Hewitt d Roddick   6-3 6-2
Federer d Safin   6-3 7-6(18)
Final:
Federer d Hewitt   6-3 6-2
2005
Shanghai, China — 13-20 November 2005 — Surface: Carpet (Indoor)
Red Group: Roger Federer, Guillermo Coria, Ivan Ljubicic, David Nalbandian
Federer d Nalbandian  6-3 2-6 6-4
Ljubicic d Coria   6-2 6-3
Federer d Ljubicic   6-3 2-6 7-6(4)
Nalbandian d Coria   7-5 6-4
Nalbandian d Ljubicic  6-2 6-2
Federer d Coria   6-0 1-6 6-2
Blue Group: Andre Agassi (withdrew), Nikolay Davydenko, Gaston Gaudio, Mariano Puerta, Fernando Gonzalez (alternate)
Davydenko d Agassi  6-4 6-2
Gaudio d Puerta   6-3 7-5
Davydenko d Gaudio 6-3 6-4
(a.)Gonzalez d Puerta  6-3 4-6 6-0
Gaudio d (a.)Gonzalez  1-6 7-5 7-5 – 3 m.p.
Davydenko d Puerta  6-3 6-2
Semi-finals
Federer d Gaudio   6-0 6-0
Nalbandian d Davydenko  6-0 7-5
Final
Nalbandian d Federer  6-7(4) 6-7(11) 6-2 6-1 7-6(3)
2006
Shanghai, China — 12-19 November 2006 — Surface: Hard (Indoor)
Red Group: Roger Federer, Ivan Ljubicic, Andy Roddick, David Nalbandian
Federer d Nalbandian  3-6 6-1 6-1
Roddick d Ljubicic   6-4 6-7(9) 6-1
Federer d Roddick   4-6 7-6(8) 6-4 – 3 m.p.
Ljubicic d Nalbandian  5-7 7-6(7) 7-5
Nalbandian d Roddick 6-2 7-6(4) *
Federer d Ljubicic   7-6(2) 6-4
Gold Group: Rafael Nadal, Nikolay Davydenko, Tommy Robredo, James Blake
Blake d Nadal   6-4 7-6(0)
Davydenko d Robredo  7-6(8) 3-6 6-1
Blake d Davydenko   2-6 6-4 7-5
Nadal d Robredo   7-6(2) 6-2
Nadal d Davydenko   5-7 6-4 6-4
Robredo d Blake   6-2 3-6 7-5
Semi-finals
Federer d Nadal   6-4 7-5
Blake d Nalbandian   6-4 6-1
Final
Federer d Blake   6-0 6-3 6-4
* For the first time a player (Nalbandian) advanced to the semi-finals with just 1 win at the round robin stage. 
2007
Shanghai, China — 11-18 November 2007 — Surface: Hard (Indoor)
Red Group: Roger Federer, Nikolay Davydenko, Andy Roddick, Fernando Gonzalez
Gonzalez d Federer   3-6 7-6(1) 7-5
Roddick d Davydenko   6-3 4-6 6-2
Federer d Davydenko  6-4 6-3
Roddick d Gonzalez   6-1 6-4
Federer d Roddick   6-4 6-2
Davydenko d Gonzalez  6-4 6-3
Gold Group: Rafael Nadal, Novak Djokovic, David Ferrer, Richard Gasquet.
Nadal d Gasquet   3-6 6-3 6-4
Ferrer d Djokovic   6-4 6-4
Ferrer d Nadal   4-6 6-4 6-3
Gasquet d. Djokovic  6-4 6-2
Nadal d Djokovic   6-4 6-4
Ferrer d Gasquet   6-1 6-1
Semi-finals
Federer d Nadal   6-4 6-1
Ferrer d Roddick   6-1 6-3
Final
Federer d Ferrer   6-2 6-3 6-2
2008
Shanghai, China – 9-16 November 2008 — Surface: Hard (Indoor)
Red Group: Roger Federer, Andy Murray, Andy Roddick (withdrew), Gilles Simon, Radek Stepanek (alternate)
Simon d. Federer   4-6 6-4 6-3
Murray d. Roddick   6-4 1-6 6-1
Federer d. (a.)Stepanek 7-6(4) 6-4
Murray d. Simon   6-4 6-2
Simon d. (a.)Stepanek 6-1 6-4
Murray d. Federer   4-6 7-6(3) 7-5
Gold Group: Novak Djokovic, Nikolay Davydenko, Jo-Wilfried Tsonga, Juan Martin del Potro.
Djokovic d. Del Potro  7-5 6-3
Davydenko d. Tsonga  6-7(6) 6-4 7-6(0)
Djokovic d. Davydenko  7-6(3) 0-6 7-5
Del Potro  d. Tsonga  7-6(4) 7-6(5)
Tsonga d. Djokovic   1-6 7-5 6-1
Davydenko d. Del Potro  6-3 6-2
Semi-finals
Djokovic d. Simon   4-6 6-3 7-5
Davydenko d. Murray  7-5 6-2
Final
Djokovic d. Davydenko  6-1 7-5
2009
London, Great Britain – 22-29 November 2009 — Surface: Hard (Indoor)
Group A: Roger Federer, Andy Murray, Juan Martin del Potro, Fernando Verdasco
Murray d. Del Potro   6-3 3-6 6-2
Federer d. Verdasco  4-6 7-5 6-1
Del Potro d. Verdasco  6-4 3-6 7-6(1)
Federer d. Murray   3-6 6-3 6-1
Murray d. Verdasco  6-4 6-7(4) 7-6(3)
Del Potro d. Federer  6-2 6-7(5) 6-3
Federer   2-1… 5-4… 44-40
Del Potro   2-1… 5-4… 45-43
Murray   2-1… 5-4… 44-43
Group B: Rafael Nadal, Novak Djokovic, Nikolay Davydenko, Robin Soderling
Soderling d. Nadal    6-4 6-4
Djokovic d. Davydenko  3-6 6-4 7-5
Soderling d. Djokovic 7-6(5) 6-1
Davydenko d. Nadal   6-1 7-6(4)
Djokovic d. Nadal    7-6(5) 6-3
Davydenko d. Soderling 7-6(4) 4-6 6-3
Semi-finals
Davydenko d. Federer 6-2 4-6 7-5
Del Potro d. Soderling 6-7(1) 6-3 7-6(3)
Final
Davydenko d. Del Potro 6-3 6-4
2010
London, Great Britain, November 21-28, 2010, Surface – Hard (Indoor)
Group A: Rafael Nadal, Novak Djokovic, Tomas Berdych, Andy Roddick
Djokovic d. Berdych   6-3 6-3
Nadal d. Roddick   3-6 7-6(5) 6-4
Berdych d. Roddick   7-5 6-3
Nadal d. Djokovic   7-5 6-2
Nadal d. Berdych   7-6(3) 6-1
Djokovic d. Roddick   6-2 6-3
Group B: Roger Federer, Robin Soderling, Andy Murray, David Ferrer
Murray d. Soderling   6-2 6-4
Federer d. Ferrer   6-1 6-4
Federer d. Murray   6-4 6-2
Soderling d. Ferrer    7-5 7-5
Federer d. Soderling  7-6(5) 6-3
Murray d. Ferrer   6-2 6-2
Semifinals
Federer d. Djokovic  6-1 6-4
Nadal d. Murray  7-6(5) 3-6 7-6(6)
Finals
Federer d. Nadal   6-3 3-6 6-1
2011
London, Great Britain, November 20-27, 2011, Surface – Hard (Indoor)
Group A: Novak Djokovic, Andy Murray (withdrew), David Ferrer, Tomas Berdych, Janko Tipsarevic (alternate)
Ferrer d. Murray 6-4 7-5
Djokovic d. Berdych 3-6 6-3 7-6(3) – 1 m.p.
Berdych d. (a.)Tipsarevic 2-6 6-3 7-6(6) – 1 m.p.
Ferrer d. Djokovic 6-3 6-1
(a.)Tipsarevic d. Djokovic 3-6 6-3 6-3
Berdych d. Ferrer 3-6 7-5 6-1
Group B: Rafael Nadal, Roger Federer, Jo-Wilfried Tsonga, Mardy Fish
Federer d. Tsonga 6-2 2-6 6-4
Nadal d. Fish 6-2 3-6 7-6(3)
Tsonga d. Fish 7-6(4) 6-1
Federer d. Nadal 6-3 6-0
Federer d. Fish 6-1 3-6 6-3
Tsonga d. Nadal 7-6(2) 4-6 6-3
Semi-finals
Federer d. Ferrer 7-5 6-3
Tsonga d. Berdych 6-3 7-5
Final
Federer d. Tsonga 6-3 6-7(6) 6-3
2012
London, Great Britain, November 5-12, 2012, Surface – Hard (Indoor)
Group A: Novak Djokovic, Andy Murray, Tomas Berdych, Jo-Wilfried Tsonga
Murray d. Berdych 3-6 6-3 6-4
Djokovic d. Tsonga 7-6(4) 6-3
Djokovic d. Murray 4-6 6-3 7-5
Berdych d. Tsonga 7-5 3-6 6-1
Djokovic d. Berdych 6-2 7-6(6)
Murray d. Tsonga 6-2 7-6(3)
Group B: Roger Federer, David Ferrer, Juan Martin del Potro, Janko Tipsarevic
Federer d. Tipsarevic 6-3 6-1
Ferrer d. Del Potro 6-3 3-6 6-4
Federer d. Ferrer 6-4 7-6(5)
Del Potro d. Tipsarevic 6-0 6-4
Del Potro d. Federer 7-6(3) 4-6 6-3
Ferrer d. Tipsarevic 4-6 6-3 6-1
Semi-finals
Djokovic d. Del Potro 4-6 6-3 6-2
Federer d. Murray 7-6(5) 6-2
Final
Djokovic d. Federer 7-6(6) 7-5
2013
London, Great Britain, November 4-11, 2013, Surface – Hard (Indoor)
Group A: Rafael Nadal, David Ferrer, Tomas Berdych, Stanislas Wawrinka
Wawrinka d. Berdych 6-3 6-7(0) 6-3
Nadal d. Ferrer 6-3 6-2
Nadal d. Wawrinka 7-6(5) 7-6(6)
Berdych d. Ferrer 6-4 6-4
Wawrinka d. Ferrer 6-7(3) 6-4 6-1
Nadal d. Berdych 6-4 1-6 6-3
Group B: Novak Djokovic, Juan Martin del Potro, Roger Federer, Richard Gasquet
Del Potro d. Gasquet 6-7(5) 6-3 7-5
Djokovic d. Federer 6-4 6-7(2) 6-2
Federer d. Gasquet 6-4 6-3
Djokovic d. Del Potro 6-3 3-6 6-3
Federer d. Del Potro 4-6 7-6(2) 7-5
Djokovic d. Gasquet 7-6(5) 4-6 6-3
Semi-finals
Nadal d. Federer 7-5 6-3
Djokovic d. Wawrinka 6-3 6-3
Final
Djokovic d. Nadal 6-3 6-4
2014
London, Great Britain, November 9-16, 2014, Surface – Hard (Indoor)
Group A: Novak Djokovic, Stan Wawrinka, Tomas Berdych, Marin Cilic
Wawrinka d. Berdych 6-1 6-1
Djokovic d. Cilic 6-1 6-1
Berdych d. Cilic 6-3 6-1
Djokovic d. Wawrinka 6-3 6-0
Djokovic d. Berdych 6-2 6-2
Wawrinka d. Cilic 6-3 4-6 6-3
Group B: Roger Federer, Kei Nishikori, Andy Murray, Milos Raonic, David Ferrer (alternate)
Nishikori d. Murray 6-4 6-4
Federer d. Raonic 6-1 7-6(0)
Federer d. Nishikori 6-3 6-2
Murray d. Raonic 6-3 7-5
Nishikori d. Ferrer (alt) 4-6 6-4 6-1
Federer d. Murray 6-0 6-1
Semi-finals
Djokovic d. Nishikori 6-1 3-6 6-0
Federer d. Wawrinka 4-6 7-5 7-6(6) – 4 mp
Final
Djokovic d. Federer w/o
2015
London, Great Britain, November 15-2, 2015, Surface – Hard (Indoor)
Group A: Novak Djokovic, Roger Federer, Tomas Berdych, Kei Nishikori
Group B: Andy Murray, Stan Wawrinka, Rafael Nadal, David Ferrer

9 Responses to Masters-Sin

  1. Wanaro Evernden says:
    7 formula if we differentiate 3 or 5 sets matchs :
    1970: 6 players, each plays against each other (tie-breaks at 5:5!)
    1971: 7 players, each plays against each other
    1972-1976 : the “round robin” system with 8 players (5set match in SF and Final)
    1977 to 1979, 2004, 2008 to 2011: the “round robin” system with 8 players
    1980, 1981, 1986 to 2003 et 2005 to 2007: the “round robin” system with 8 players (5set match in Final)
    1982-84: 12 players, top 4 seeded guys with a first round “bye”
    1985: 16 players
  2. Wanaro Evernden says:

    Nice pic of Nastase.

  3. Wanaro Evernden says:

    My Masters 2011 :

    01. Novak Djokovic
    02. Rafael Nadal
    03. Roger Federer
    04. Andy Murray
    05. David Ferrer
    06. Jo-Wilfried Tsonga
    07. Mardy Fish
    08. Tomas Berdych

    R1. Gilles Simon
    R2. Juan Martin del Potro

    12. Nicolas Almagro
    13. Janko Tipsarevic

  4. Joca says:

    I’m su rfe Shanghai 2005 was Indoor Carpet (ATP and ITF)

  5. Joca says:

    In the 1985 final Ivan won tie break against Boris in the final 7-1, not 7-4

  6. Joca says:
    This was the schedule for 1987 tournament

    WEDNESDAY Edberg vs. Cash / Connors vs. Gilbert / Mecir vs. Wilander / THURSDAY Lendl vs. Gilbert / Connors vs. Becker / Mecir vs. Edberg / FRIDAY Wilander vs. Cash / Lendl vs. Connors / Becker vs. Gilbert / SATURDAY Edberg vs. Wilander / Becker vs. Lendl / Cash vs. Mecir

Leave a Reply